Artykuł builder czy studio

Builder czy studio

Strona internetowa firmy – strona z kreatora www, czy dedykowana?

Dobra strona internetowa pozwala efektywnie i skutecznie zaprezentować ofertę Twojej firmy. Daje znacznie więcej możliwości niż profil w mediach społecznościowych. Witrynę możesz wykonać samodzielnie przy pomocy kreatora www lub skorzystać z usług studia zajmującego się projektowaniem dedykowanych witryn. Które rozwiązanie wybrać? W tym artykule poznasz zalety i wady każdej opcji.

Czym jest kreator stron www?

Kreator stron, czyli builder to oprogramowanie, które pozwala stworzyć własną witrynę bez znajomości programowania. Pozwala to osobom, które nawet nie wiedzą, czym jest HTML, CSS, czy też JavaScript stworzyć samodzielnie stronę – wystarczy umiejętność korzystania z komputera. A przynajmniej takie są założenia. W kreatorach stron podobnie jak w każdym innym oprogramowaniu zdarzają się błędy. Ponadto czasem nieumiejętne wprowadzenie modyfikacji na stronie może ją całkowicie popsuć. Dlatego należy pamiętać, że o ile obsługa builderów jest prosta, to wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy na temat ich działania

Przykłady builderów – jaki kreator stron www wybrać?

Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór kreatorów stron. W tym artykule nie będziemy przyglądać się poszczególnym rozwiązaniom, a dwóm głównym typom kreatorów.

“Typowe” kreatory stron www

Są to programy zaprojektowane z myślą o tym, żeby za ich pomocą łatwo tworzyć witryny. Do tej kategorii zaliczamy m.in. Wix, Zyro, czy też polski WebWave. Omawiając wady i zalety tego rozwiązania skupimy się na Wix, ponieważ cieszy się dużą popularnością i według niektórych danych prawie 2% stron internetowych opartych jest o ten system. Największą zaletą tego systemu jest prostota obsługi. Kwestie techniczne ograniczone są do minimum. W builderze Wix wystarczy kliknąć przycisk “utwórz stronę” i wybrać kategorię witryny. Następnie możesz wybrać jedną z dwóch opcji: utworzyć witrynę za pomocą edytora wizualnego lub odpowiedzieć na kilka pytań, dzięki temu strona zostanie stworzona automatycznie na podstawie twoich wyborów. Natomiast po stworzeniu i opublikowaniu witryny możesz ją w dowolny sposób zmieniać w edytorze wizualnym, działającym na zasadzie “przeciągnij i upuść” – wybierasz z menu interesujący Cię element i przeciągasz w miejsce, w którym chcesz, żeby się znajdował. Kolejną zaletą Wix jest wsparcie techniczne. Jeśli pojawi się jakiś problem, to możesz skontaktować się z supportem i otrzymać wsparcie. Nie musisz przejmować się także kwestiami technicznymi – wszelkiego rodzaju aktualizacje odbywają się automatycznie i nie mają wpływu na twoją stronę. Jednak to rozwiązanie ma także wady, przede wszystkim:
 • Uzależnienie od buildera – gdy stworzysz stronę w jednym kreatorze stron, to nie przeniesiesz jej łatwo do innego. Konieczne będzie zbudowanie witryny od zera, co wymaga poświęcenia czasu.
 • Koszty – większość kreatorów ma darmowe plany, jednak są one ograniczone. W przypadku Wix w darmowym pakiecie wyświetlane są reklamy. Natomiast płatne pakiety to wydatek nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
 • Stworzenie profesjonalnej strony wymaga wiedzy i doświadczenia. Dobrze zaprojektowana witryna powinna być dopracowana pod kątem UX i UI, bez odpowiedniej wiedzy nie jest to możliwe. Dlatego samodzielnie stworzone strony w kreatorach mogą wyglądać ładnie, ale często nie są skuteczne w zastosowaniach biznesowych.
 • Większe ryzyko skopiowania przez konkurencję – inne firmy mogą z łatwością stworzyć podobnie wyglądającą stronę za pomocą tego samego kreatora www.

Kreator stron WordPress

Według niektórych danych ok. 40% stron jest zbudowanych o system WordPress. Należy jednocześnie zauważyć, że WordPress sam w sobie nie jest kreatorem stron, a systemem CMS. Dlaczego w takim razie jest tu wyszczególniony? Bo dzięki wtyczkom takim jak Elementor, Divi, Visual Composer można rozszerzyć funkcjonalność WordPressa o kreator stron. Rozszerzenia pozwalają tworzyć rozbudowane witryny na zasadzie “przeciągnij i upuść”. Dodatkowo WordPress może być uzupełniony o rozszerzenia, które zwiększają możliwości kreatorów. W przypadku Elementora są to np. Elementor Essential Addons, Powerpack for Elementor. Oczywiście można także zainstalować niezależne wtyczki np. dotyczące SEO. To pozwala tworzyć bardzo rozbudowane witryny bez zaawansowanej wiedzy technicznej. Jednak takie rozwiązanie nie jest bez wad. Do największych należy zaliczyć:
 • Gorsza jakość kodu – kreatory stron WordPress generują duże ilości kodu, co wpływa m.in. na wydajność witryny.
 • Koszty – niektóre wtyczki takie jak np. Elementor (w wersji podstawowej) są darmowe. Jednak jeśli zależy Ci na rozbudowanych opcjach, to musisz liczyć się z dużymi wydatkami.
 • Uzależnienie od buildera – jeśli w przyszłości będziesz chciał wyłączyć wtyczkę buildera, to strony stworzone za jego pomocą przestaną poprawnie działać.
 • Większe ryzyko problemów technicznych – stronę opartą o WordPress musisz samodzielnie aktualizować, a każda aktualizacja może spowodować błąd (zwłaszcza na stronach z dużą ilością wtyczek). W skrajnych przypadkach strona może przestać całkowicie działać, co będzie wymagało edycji bazy danych lub plików znajdujących się na hostingu.
 • Podobnie jak w przypadku witryn stworzonych w oparciu o typowe kreatory, również tutaj niezbędna jest wiedza i umiejętności dotyczące projektowania profesjonalnych stron.
Jakie zalety mają rozwiązania oparte o WordPress? Przede wszystkim są to duże możliwości – dziesiątki tysięcy wtyczek i szablonów pozwalają zmodyfikować stronę w niemal dowolny sposób. To propozycja dla osób szukających bardziej zaawansowanych rozwiązań, które chcą stworzyć rozbudowane strony z zaawansowanymi funkcjami.

Jak wygląda współpraca z profesjonalnym studiem tworzącym strony?

Alternatywą dla korzystania z kreatorów stron www jest skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się tworzeniem stron www. Współpraca ze studiem zajmującym się projektowaniem stron może przybierać różne formy, w zależności od zakresu świadczonych usług. Na rynku znajdziesz firmy, które oferują przygotowanie strony z wykorzystaniem builderów. Najczęściej wykorzystują do tego system CMS WordPress i wtyczkę np. Elementor. Tak przygotowane witryny są obciążone problemami, o których pisaliśmy wcześniej, czyli m.in. gorszą jakością kodu oraz słabszą wydajnością. To propozycja dla osób, którym zależy na niskiej cenie i nie chcą poświęcać czasu na samodzielną konfigurację strony i naukę kwestii technicznych związanych z obsługą kreatora. Kolejną opcją są firmy, które tworzą dedykowane witryny w oparciu o istniejący system CMS. Najczęściej wykorzystują do tego WordPress. To doskonała opcja dla wymagających użytkowników, którym zależy na jakości. Pozwala ona zaimplementować na stronie zaawansowane funkcje bez korzystania z wielu wtyczek, co przekłada się na jej wydajność i bezpieczeństwo. Dodatkowo szablon graficzny jest zaprojektowany indywidualnie i dopasowany do Twojej marki. Dzięki temu strona wygląda oryginalnie i odporna na kopiowanie przez konkurencję. Trzecią opcją są strony stworzone w oparciu o unikalny system CMS, który należy do agencji projektującej witrynę. Zaletą tego rozwiązania ma być większe bezpieczeństwo, wydajność witryny oraz łatwość obsługi. Jednocześnie w ten sposób uzależniasz się od usług firmy, która wykonuje stronę. Gdy będziesz chciał skorzystać z usług innego programisty, który nie zna danego systemu CMS, to modyfikacja witryny będzie bardziej czasochłonna, a tym samym kosztowna. Istnieje ryzyko konieczności zaprojektowania strony od nowa.

Jakie są zalety i wady korzystania z usług studia?

Skupimy się tu na wadach i zaletach drugiej opcji, czyli firmie, która tworzy dedykowane rozwiązanie oparte o WordPress. Jest to optymalny wybór, ponieważ otrzymujesz szybką i zoptymalizowaną witrynę, która jest dopasowana do potrzeb Twojej firmy. Ten wybór ma dwie główne wady:
 • Cena – rozwiązania dedykowane są droższe niż samodzielne założenie strony za pomocą buildera.
 • Czas oczekiwania na stronę – stworzenie indywidualnego szablonu i napisanie witryny dopasowanej do potrzeb firmy wymaga więcej czasu. W zależności od poziomu skomplikowania strony, na gotowy projekt będziesz musiał poczekać nawet kilka tygodni.
Natomiast to rozwiązanie ma wiele zalet:
 • Dopracowany wygląd – strona jest dopasowana do indywidualnych wymagań firmy, spójna wizualnie, oraz zaprojektowana jest zgodnie ze standardami UX i UI.
 • Odporność na kopiowanie konkurencji – strony oparte o gotowe wtyczki i szablony mogą być łatwo skopiowane, w przypadku witryn napisanych samodzielnie takie działania są ograniczone.
 • Dobry kod – strony tworzone indywidualnie są pozbawione zbędnego kodu, co zwiększa szybkość i bezpieczeństwo strony.
 • Wsparcie – korzystając z profesjonalnych usług, otrzymasz wsparcie techniczne firmy, która stworzyła stronę. Ponadto WordPress jest popularnym systemem CMS, więc z łatwością znajdziesz specjalistę, który pomoże rozwiązać problemy.
 • Możliwości rozwoju – WordPress to stale rozwijany system CMS, dzięki temu w przyszłości możesz rozbudować go o dodatkowe funkcje np. platformę z dostępem abonamentowym, e-sklep.
 • Oszczędność czasu – stworzeniem strony zajmują się profesjonaliści, a Ty w tym czasie możesz skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.

Profesjonalna strona internetowa firmy – jakie rozwiązanie wybrać?

Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać oraz jaki masz budżet na wykonanie strony internetowej. Kreatory www sprawdzą się przy prostych projektach np. stronie wizytówkowej, prezentującej portfolio. To także jedyne rozwiązanie dla osób, których nie stać na usługi studia. Natomiast jeśli chcesz, żeby strona www Twojej firmy wyglądała profesjonalnie i dobrze prezentowała ofertę, to najlepiej zainwestować w dedykowaną witrynę, której przygotowaniem zajmie się agencja. To także dobry wybór dla firm, które mają rozbudowaną ofertę i potrzebują skomplikowanej strony z wieloma zakładkami.  
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też