Artykuł biznesowy aspekt SEO

Jak zwiększyć zyski z SEO?

Pozycjonowanie sklepów internetowych i stron – co to jest i jak zwiększyć zyski dzięki SEO?

Każdy biznes działający w sieci potrzebuje ruchu. Istnieją różne strategie promocji w internecie, jedną z nich jest SEO. Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych przynosi wiele korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Jednak czy sprawdzi się w każdym biznesie? Co trzeba wiedzieć o pozycjonowaniu? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.

Czym jest SEO i pozycjonowanie?

SEO to skrót angielskiego terminu search engine optimization. Hasła SEO i pozycjonowanie mogą być używane zamienne. Są to działania, które mają na celu poprawę pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. W Polsce dominuje wyszukiwarka Google (według danych z gs.statcounter.com cieszy się ponad 95% popularnością), dlatego najczęściej porusza się temat zdobywania wysokich pozycji w Google. Jest to istotne, ponieważ strony zajmujące najwyższe pozycje w jednej wyszukiwarce, mogą być znacznie niżej w rankingach innej.

Czy pozycjonowanie stron przynosi wymierne korzyści?

Od wielu lat można spotkać się z mitem, że pozycjonowanie to przeszłość i dziś nie opłaca się inwestować w nie czasu i pieniędzy. Ponadto często można usłyszeć obawy, że nowe firmy nie mają szans na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów z pozycjonowania. Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy pozycjonowanie dzisiaj jest opłacalne, przyjrzyjmy się kilku najważniejszym strategiom promocji firmy w sieci:
 • Płatna reklama – odpowiednio przeprowadzona kampania reklamowa może dostarczać świetnej jakości ruch. To dobra strategia, zwłaszcza gdy potrzebujesz efektów, w stosunkowo niedługim czasie. Jej największym minusem jest to, że tracisz źródło ruchu, gdy wyłączysz kampanie.
 • Media społecznościowe – dobra metoda do budowania dowodu społecznego, marki oraz docierania do nowych odbiorców. Jednak wymaga regularnej publikacji – gdy przestaniesz tworzyć treści, to zainteresowanie Twoją firmą spadnie. Ponadto platformy coraz bardziej utrudniają przekierowywanie ruchu na strony zewnętrzne.
 • Pozycjonowanie – strategia długoterminowa, która pozwala po pewnym czasie niemal “pasywnie” dostarczać ruch na Twoją witrynę internetową. Oznacza to, że zwrot z inwestycji w początkowym okresie może być niewielki, a nawet może go nie być wcale w pierwszych miesiącach. Jednak w perspektywie kilku lat ruch z wyszukiwarek może wiązać się z niskimi kosztami docierania do nowych odbiorców.
Ponadto wysokie pozycje w wyszukiwarce Google zwiększają zaufanie do Twojej firmy. Odbiorcy podświadomie postrzegają strony na pierwszych wynikach wyszukiwania Google za bardziej wiarygodne i godne zaufania. Dodatkowo działania SEO często idą w parze z dobrymi praktykami, które budują pozytywny wizerunek Twojej marki w oczach klientów, np. prowadzenie firmowego bloga pozwala zwiększyć zaufanie, lepiej poznać firmę, a w konsekwencji więcej sprzedawać. Dlatego pozycjonowanie stanowi doskonałe uzupełnienie innych działań marketingowych i w długoterminowej perspektywie może przynieść wiele korzyści. Nieprawdą jest także to, że nowe strony nie mają szans z witrynami, które istnieją wiele lat. Działając w oparciu o przemyślaną strategię mogą osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w dłuższym okresie. Ponadto należy pamiętać, że żeby SEO przynosiło korzyści, to nie trzeba walczyć o najpopularniejsze frazy kluczowe. Bardzo efektywne może być pozycjonowanie na słowa kluczowe z tak zwanego długiego ogona.

Pozycjonowanie strony zacznij od audytu oraz strategii

Pierwszym krokiem w pozycjonowaniu istniejących stron internetowych powinien być audyt SEO. Są to działania, które pozwalają ocenić aktualną kondycję strony pod kątem pozycjonowania. Dostarcza on wielu informacji, które pomoże w opracowaniu strategii poprawiającej widoczność w wynikach wyszukiwania. Do wykonania audytu SEO wykorzystuje się szereg profesjonalnych narzędzi, które pozwalają dokładnie ocenić kondycję strony. Najważniejsze obszary audytu SEO to:
 • Analiza techniczna – w jej skład wchodzi m.in. ocena jakości kodu, szybkości ładowania strony, czy też budowy adresów URL.
 • Analiza treści – na tym etapie analizujemy istniejącą treść pod kątem nasycenia słów kluczowych oraz linkowania wewnętrznego. Weryfikuje się także możliwe problemy np. duplicate content, thin content.
 • Analiza linków przychodzących – jeśli były prowadzone działania SEO, to weryfikujemy ilość, jakość oraz profil linków.
 • Analiza konkurencji – możemy w ten sposób sprawdzić jakie działania SEO podejmuje konkurencja, m.in. skąd pozyskuje linki, jaka jest jakość oraz tematyka treści na ich stronach. Pozwala to zaplanować bardziej efektywną strategię SEO.
 • Analiza zachowania użytkowników na stronie – pozwala określić potencjalne problemy związane z projektem strony i istniejącą treścią.
Oczywiście nie wszystkie działania muszą być wykonane w każdym projekcie. Jednak im większa i bardziej rozbudowana jest witryna, tym istotniejsze jest wykonanie kompleksowego audytu SEO. Dane otrzymane z audytu pozwalają zaprojektować spersonalizowaną strategię działań, która pozwoli zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarce Google. Powinna ona zawierać m.in. następujące informacje:
 • Niezbędne działania dotyczące optymalizacji technicznej.
 • Słowa kluczowe, na które będzie pozycjonowana witryna.
 • Źródła i sposoby pozyskiwania linków.
 • Kwestie związane z optymalizacją istniejącego contentu oraz tworzeniem nowych treści.
To są najważniejsze elementy strategii, jednak może być ona znacznie bardziej rozbudowana, w przypadku dużych projektów.

Co w sytuacji, gdy przygotowujemy strategię SEO dla strony, która dopiero powstaje?

Jeśli dopiero planujesz założenie strony dla swojej firmy, to upewnij się, że studio, z którego usług korzystasz, potrafi tworzyć witryny dostosowane do wymogów SEO. Dzięki temu zyskasz pewność, że osiągnięcie wysokich pozycji będzie łatwiejsze. Aspekty SEO warto wziąć pod uwagę już podczas wybieraniatechnologii, na jakiej będzie stworzona strona, zwłaszcza jeśli pozycjonowanie jest istotnym elementem Twojej strategii marketingowej. Ponadto treści przygotowane na nową stronę powinny być zgodne z zasadami SEO. Do tego należy wykonać analizę słów kluczowych. W opracowaniu strategii dla nowej strony pomoże także analiza konkurencji.

Czy warto korzystać z narzędzi do audytu SEO?

Dzisiaj znajdziesz wiele narzędzi, które pozwalają Ci wykonać audyt SEO bez wiedzy technicznej – wystarczy wkleić adres swojej strony i otrzymasz raport. Istnieją nawet bezpłatne wersje takich narzędzi. Czy warto z nich korzystać? To zależy. Przede wszystkim sam raport, bez wiedzy jak go interpretować wnosi niewielką wartość. To jakbyś czytał książkę w obcym języku. Problemem jest także wybranie odpowiedniego narzędzia. Na rynku znajdziesz ich wiele, a różnice pomiędzy nimi potrafią być bardzo duże. Ponadto profesjonalne narzędzia, dostarczające najbardziej wartościowych informacji potrafią kosztować niemałe pieniądze. Narzędzia do audytów SEO są pomocne, ponieważ pozwalają przeprowadzić profesjonalny audyt znacznie szybciej. Dlatego często korzystają z nich agencje. Jednak potrzebna jest wiedza i umiejętności, które pozwalają poprawnie odczytać oraz zinterpretować dane z takiego narzędzia, a następnie na tej podstawie zaproponować konkretne zmiany. Dlatego narzędzia do wykonania samodzielnego audytu SEO warto traktować bardziej jako ciekawostkę niż profesjonalną analizę witryny.

Pozycjonowanie on-site, czyli optymalizacja strony pod kątem SEO

Po wykonaniu audytu i opracowaniu strategii SEO należy odpowiednio przygotować stronę z uwzględnieniem dobrych praktyk SEO. Pozwoli to uzyskać optymalne rezultaty w krótszym czasie, a w niektórych przypadkach sama poprawa czynników on-site podnosi pozycję w wyszukiwarce (zwłaszcza na mniej konkurencyjne frazy). Na tym etapie wyróżniamy dwa rodzaje działań.

Optymalizacja techniczna witryny

Kwestie techniczne są fundamentem, który należy poprawić w możliwie krótkim czasie. Mowa tu szczególnie o takich błędach jak wolne ładowanie strony, złe UX, czy też brak poprawnego wyświetlania treści na urządzeniach mobilnych. Współczynnik odrzuceń oraz czas spędzony na stronie wpływają na pozycję Twojej witryny w wyszukiwarce. Dlatego strona powinna działać szybko i być przyjazna dla użytkowników. Źle zaprojektowanej i wykonanej stronie nie pomogą nawet najlepszej jakości linki i optymalizacja treści. Dodatkowo nawet wyższa pozycja w Google może nie przełożyć się na realne korzyści biznesowe. Dlatego jest to fundament, którego nie można go pominąć. Niezbędna okazuje się tu pomoc software-house, który optymalizuje kod witryny. Ponadto chcąc zapewnić poprawne działanie strony, warto wybrać odpowiedni hosting oraz wdrożyć certyfikat SSL, który staje się dziś standardem.

Wysokiej jakości treści na stronie

Treści, czyli content jest według wielu specjalistów SEO jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycję witryny. Optymalizując treści na stronie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa elementy:
 • Odpowiednie nasycenie treści słowami kluczowymi.
 • Jakość treści i ich atrakcyjne formatowanie.
Frazy kluczowe powinny znaleźć się m.in. w tytule, nagłówkach, czy też w pierwszych 100 słowach. Trzeba pamiętać, że słowa kluczowe powinny być używane w sposób naturalny. Dzisiaj algorytmy “rozumieją” kontekst i nie trzeba stosować fraz w formie nieodmienionej. Oznacza, to, że pozycjonując się np. na frazę “księgowa Kraków” możesz śmiało używać zwrotów takich jak “oferujemy usługi księgowe w Krakowie”, czy też “szukasz księgowej w Krakowie?”.

Nie tylko SEO ma znaczenie

Optymalizując teksty pod kątem pozycjonowania, należy mieć na uwadze, że treści tworzysz dla odbiorców. Pozycjonowanie to tylko jeden z celów. Teksty na Twojej stronie pozwalają spełnić także szereg innych celów m.in.
 • Prezentują produkty w sklepie internetowym.
 • Przedstawiają firmę.
 • Dostarczają wartość we wpisach blogowych, dzięki temu klienci lepiej zapamiętują Twoją witrynę.
SEO nie powinno przyćmić innych zadań tekstu na stronie! Co z tego, że Twój artykuł zobaczy kilkaset osób, jeśli będzie on bezwartościowy i nic z niego nie wyniosą? Co z tego, że ludzie zapoznają się z ofertą Twojej firmy, jednak nie znajdą na stronie argumentów za tym, żeby skorzystać z Twojej oferty? Dlatego SEO jest dodatkiem. Istotnym, ale dodatkiem. Ponadto wartościowe treści sprawią, że użytkownicy dłużej zostaną na Twojej stronie, co także poprawia widoczność w wyszukiwarce. Dodatkowo wysokiej jakości materiały mogą być udostępniane przez innych użytkowników, co pozwoli m.in. zdobyć naturalne linki, czy też pozyskać udostępnienia w mediach społecznościowych.

Najpopularniejsze błędy w tworzeniu i optymalizacji treści na stronie

Istnieje szereg błędów podczas tworzenia treści, które zamiast podnosić pozycję strony, dają odwrotny efekt. Do największych błędów zaliczamy:
 • Zbyt duże zagęszczenie słów kluczowych – takie działania mogą zostać uznane przez algorytmy za próbę manipulacji wynikami wyszukiwania, co obniży pozycję Twojej witryny.
 • Brak formatowania tekstu – ściany tekstu wyglądają nieatrakcyjnie. Należy używać m.in. nagłówków H1, H2, H3, kursywy, pogrubień. To pomoże robotom wyszukiwarek zinterpretować treść na stronie, przy okazji tekst będzie bardziej przyjazny dla czytelników.
 • Duplicate content – to powielanie jednej treści na różnych podstronach. Problem ten dotyczy zwłaszcza sklepów internetowych, które sprzedają podobne produkty w różnych wariantach. Najprościej rozwiązać go stosując tagi m.in. rel=”canonical”.
 • Stawianie na ilość treści, a nie jakość – ważniejsza niż ilość znaków i użytych fraz jest jakość artykułów i opisów na Twojej stronie. Ilość treści jest drugorzędna.

Zdjęcia to także element treści na stronie – pamiętaj o nich

Optymalizując treści na stronie, warto także zadbać o odpowiednią oprawę graficzną. Dobrze dobrane zdjęcia i ilustracje świetnie uzupełniają merytoryczną część artykułu. Z perspektywy pozycjonowania istotna jest optymalizacja grafiki pod kątem SEO, czyli uzupełnienie parametrów Alt oraz Title. Warto także zadbać o odpowiednią nazwę pliku, który przesyłasz na serwer. Należy również pamiętać o odpowiedniej optymalizacji rozmiaru grafiki. Nie należy wgrywać zbyt dużych zdjęć, ponieważ spowolnią one ładowanie strony, co zwiększy współczynnik odrzuceń i pogorszy pozycję strony. Istotne są także kwestie techniczne: kompresja, format i rozmiar grafiki. W przypadku rozbudowanych wizualnie stron, z dużą ilością zdjęć konieczne może okazać się zastosowanie rozwiązania lazy-load.

Pozycjonowanie Off-site, czyli zdobywanie linków

Do zdobycia wysokiej pozycji w Google niezbędne są także czynniki off-site. Głównym zadaniem na tym etapie jest pozyskiwanie wartościowych linków. Jest to dowód dla wyszukiwarek, że treści na Twojej stronie są wartościowe. Należy zaznaczyć, że dzisiaj ważniejsza niż ilość linków, jest ich jakość. Co więcej, słabej jakości linki (pochodzące np. ze słabej jakości katalogów) mogą pogorszyć widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania Google. Jak ocenić stronę, z której chcesz pozyskać link? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość treści znajdujących się na stronie, ilość linków wychodzących i przychodzących, powiązanie tematyczne. Ponadto warto dbać o zróżnicowany profil linków i pozyskiwać odnośniki z różnych źródeł (np. for, blogów tematycznych, portali) oraz w różnej formie (nie tylko anchor teksty na słowa kluczowe, ale także np. podlinkowana nazwa Twojej witryny).

Skąd brać wartościowe linki do swojej strony?

Jedną z najlepszych strategii są wpisy gościnne oraz sponsorowane z wartościowych i powiązanych tematycznie portali. Pozyskując takie linki, zyskujesz na wielu płaszczyznach. Poza poprawą widoczności w Google rośnie zaufanie do Twojej marki (inne osoby mogą o niej przeczytać na zewnętrznych portalach), a także otrzymujesz bezpośredni ruch – osoby, które przeczytają artykuł na innym portalu, mogą zainteresować się ofertą Twojej firmy. Inną opcją jest skorzystanie z zaplecza SEO – to rozwiązanie dla osób, które współpracują z agencjami posiadającymi własne zaplecza. Budowanie zaplecza SEO od podstaw wymaga dużych nakładów, więc bardziej opłacalne jest korzystanie z zewnętrznych publikacji. Ponadto dobrze przeprowadzona analiza konkurencji dostarczy wielu informacji o tym, skąd konkurencyjne strony pozyskują linki. Te dane mogą być inspiracją i pozwolą znaleźć wartościowe miejsca do linkowania.

Ile kosztuje pozycjonowanie i jak długo trzeba czekać na efekty?

Warto odpowiedzieć na pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu przedsiębiorców – ile trzeba wydać na pozycjonowanie oraz kiedy można spodziewać się efektów. Odpowiedź na oba pytania może być tylko jedna: to zależy. Jednak postarajmy się ją rozwinąć.

Pozycjonowanie to strategia długoterminowa

Należy zaznaczyć, że pozycjonowanie co do zasady jest strategią długoterminową. Jeśli zależy Ci na szybkich efektach, potrzebujesz zwiększania sprzedaży w ciągu kilku tygodni, to lepszą opcją są płatne kampanie reklamowe. Pozycjonowanie to maraton, a nie sprint. Okres, w którym pojawią się efekty pozycjonowania zależy od różnych czynników. Kluczowa jest aktualna sytuacja Twojej witryny oraz konkurencyjność branży, w której działasz. W niektórych przypadkach pierwsze rezultaty pojawią się w ciągu kilku tygodni, natomiast w innych trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, to zawsze warto spytać się agencji, kiedy możesz spodziewać się efektów w Twojej sytuacji. Na podstawie audytu oraz strategii SEO można podać dokładniejsze informacje, jednocześnie należy podkreślić, że to wciąż będą tylko przypuszczenia i nikt nie zagwarantuje Ci, że w określonym czasie uzyskasz określone rezultaty. Wielu przedsiębiorców może zastanawiać się: jak w takim razie uniknąć nacięcia się na agencję, która oferuje słabej jakości usługi? To pytanie jest uzasadnione, ponieważ w internecie można spotkać wiele złych opinii o agencjach SEO. Tutaj przede wszystkim przed podpisaniem umowy określ, jaki będzie zakres działań, dzięki temu będziesz wiedział, za co płacisz i będziesz mógł łatwo określić, czy agencja wywiązuje się ze swoich obowiązków. Ponadto agencja powinna co najmniej raz w miesiącu wysyłać raport. W jego skład powinna wchodzić nie tylko analiza pozycji, ale także zakres podjętych działań w danym miesiącu np. artykuły, które były zoptymalizowane, albo opublikowane materiały sponsorowane, czy też linki pozyskane w inny sposób.

Ile kosztuje pozycjonowanie stron i sklepów internetowych?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak w przypadku czasu oczekiwania na efekty. Główną zmienną jest tu zakres działań oraz wielkość projektu. Jeśli agencja będzie zajmowała się tylko pozyskiwaniem linków, to jej działania będą tańsze, niż gdy odpowiada także za optymalizację contentu. Dodatkowym wydatkiem jest optymalizacja techniczna np. kodu witryny. Tutaj zasada jest prosta: im więcej zadań zlecasz agencji, tym więcej kosztują jej usługi. Kolejnym czynnikiem jest wielkość projektu. Im bardziej rozbudowaną masz witrynę, tym bardziej skomplikowane jest pozycjonowanie, co przekłada się na wyższe koszty. Najmniej kosztuje pozycjonowanie stron typu OnePage oraz prostych stron firmowych. Z kolei na największy wydatek muszą przygotować się właściciele sklepów internetowych. Większa trudność i koszt pozycjonowania przekłada się także na możliwości. Strona typu OnePage nie jest w stanie generować takiego ruchu jak rozbudowany i dobrze zoptymalizowany sklep internetowy. Na tym etapie warto przestrzec także przed usługami tanich agencji SEO. Przy niskim budżecie ciężko o tworzenie wartościowego i unikalnego contentu, pozyskiwanie linków z wartościowych miejsc. Samo oprogramowanie niezbędne do profesjonalnego pozycjonowania to koszt nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, a dochodzą jeszcze koszty wykonanych prac. Dlatego agencje świadczące tanie usługi mogą mieć problem z dostarczaniem długotrwałych i satysfakcjonujących efektów.

Czy warto pozycjonować swoją stronę samodzielnie?

Jeśli koszt usług agencji SEO jest duży, a na efekty trzeba czekać czasem miesiącami, to może pojawić się całkowicie uzasadniona chęć pozycjonowania swojej strony samodzielnie. Czy warto się tym zajmować? Jeśli prowadzisz działalność hobbystycznie lub pozycjonowanie nie jest istotnym elementem Twojej strategii biznesowej, to możesz spróbować. Jednak warto się zastanowić, czy na pewno jest sens wtedy poświęcać czas i energię na pozycjonowanie. Natomiast jeśli zależy Ci na efektach, chcesz poprzez pozycjonowanie pozyskiwać wartościowy ruch na swoją witrynę, to lepiej zlecić to profesjonalistom. Z dwóch powodów. Pierwszym są koszty oprogramowania. Cena tylko jednego, przykładowego narzędzia ahrefs to koszt 100 USD miesięcznie. Ponadto, żeby skutecznie pozycjonować stronę, potrzebujesz wiedzy. Oznacza to, że musisz poświęcić czas i energię na naukę SEO (a także ciągłe aktualizowanie wiedzy i bycie na bieżąco ze zmianami w algorytmach wyszukiwarek), potem potrzebujesz wysiłków, żeby poprawić widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach. Dlatego lepiej jest zlecić pozycjonowanie strony profesjonalistom i samemu skupić się na prowadzeniu biznesu.

Podsumowanie – czy warto pozycjonować stronę?

Pozycjonowanie to strategia pozyskiwania ruchu, która w długoterminowej perspektywie może przynieść wiele korzyści – przede wszystkim tani, wysokiej jakości ruch. Jednocześnie należy pamiętać, że działania SEO nie powinny przyćmić głównych zadań strony, czyli dostarczenia wartości odbiorcom i zamiany ich w klientów. Ponadto pozycjonowanie powinno być elementem spójnej i przemyślanej strategii – tylko wtedy koszty związane z SEO mogą przynieść wymierne zyski.    
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też