Google ads, co warto wiedzieć

Dlaczego warto inwestować w kampanię internetową Google Adwords

Planując działania marketingowe wokół naszej strony internetowej musimy zadbać o racjonalny, w stosunku do budżetu i celu biznesowego, dobór kanałów promocji. Bezkonkurencyjny, jeśli chodzi zasięg, a także ilość dostępnych formatów reklamowych i funkcjonalności stał się w ostatnich latach system reklamowy Google Ads (dawniej występujący pod nazwą Google Adwords). W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o tym systemie oraz dowiesz się, jak korzystanie z jego możliwości może przyczynić się do sukcesu twojego biznesu. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i wykażemy, dlaczego warto inwestować w kampanię reklamową Google Ads.

Co to jest Google Ads?

Google Ads jest platformą, która umożliwia tworzenie płatnych kampanii reklamowych w sieci Google. Ten system pozwala na emisję reklam tekstowych, graficznych oraz video. Pełni on  bardzo istotną rolę w marketingu internetowym. Jest skutecznym narzędziem, chętnie wybieranym przez klientów. Mocną stroną Google Ads jest elastyczność, możliwość rozpoczęcia kampanii online przy niewielkim budżecie, kierowanie reklam do użytkowników, którzy są naszymi potencjalnymi klientami i dokładne przełożenie prowadzonych działań na wyniki.

Jakie mamy rodzaje kampanii Google Ads?

Google Ads to system bardzo elastyczny, oferujący wiele różnych formatów reklamy, które możesz dopasować do swoich priorytetów. Wśród dostępnych opcji znajdują się:
 • reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania – reklamy w sieci wyszukiwania Google wyświetlają się w oparciu o wybrane słowa kluczowe nad wynikami wyszukiwania w przeglądarce, które mają postać bezpłatnych linków do stron internetowych, a kliknięcie w reklamę przekierowuje bezpośrednio na wybraną stronę w Twojej witrynie. Są one oznaczone zielonym znaczkiem ‘reklama’, czasem pojawia się również kolor żółty.
 • reklamy w sieci reklamowej – użytkownicy, którzy widzą Twoje reklamy w sieci wyszukiwania, już szukają Twojego produktu. W sieci reklamowej reklamy są wyświetlane odpowiednim użytkownikom na podstawie ich historii wyszukiwania, e-maili lub obejrzanych filmów.
 • reklamy w aplikacjach – jest to zawierająca numer telefonu reklama tekstowa, która ma zachęcać użytkownika do dzwonienia zamiast klikania. Po tym, jak klient wejdzie w Twoją reklamę, na jego telefonie automatycznie otworzy się aplikacja z ustawionym już numerem firmy.
 • Reklamy display – to forma reklamy graficznej widoczna na komputerach i urządzeniach mobilnych. Użytkownik klikając w nią zostaje przekierowany na reklamowaną stronę internetową. Reklama graficzna może być statyczna lub animowana. Daje ona reklamodawcom duże możliwości, bo pozwala łączyć tekst z obrazem i tym samym mocniej oddziaływać na użytkowników sieci.
Korzystając z tego formatu reklamowego w Google Ads, możemy wybrać różne typy kierowania. Jeśli chcemy, by nasze banery dobrze współgrały z treścią witryny, na której się znajdą, możemy ustawić, by reklama wyświetlała się wyłącznie na stronach internetowych z określonych branż. Możemy jednak także skierować reklamę bezpośrednio do odbiorców o konkretnych cechach demograficznych i zainteresowaniach – wtedy reklama będzie pojawiała się na portalach o różnej tematyce, ale tylko użytkownikom pasującym do grupy docelowej. Za pomocą reklamy Display możemy też przeprowadzić kampanię remarketingową – czyli reklamę skierowaną do osób, które już odwiedziły twoją stronę lub sklep, ale nie dokonały pożądanego działania.
 • YouTube – Google Ads to także posiadająca olbrzymi potencjał reklama wideo w sieci YouTube. Google Ads oferuje różne formaty reklam na YouTubie. Możemy wybierać, czy wolimy reklamę niemożliwą do pominięcia, czy taką, którą można pominąć po 5 sekundach odtwarzania lub tak zwane Bumpery – trwające 6 sekund filmy promocyjne, za pomocą których szybko można zwrócić uwagę potencjalnych klientów. Mogą też być nakładki reklamowe, pojawiające się podczas wyświetlania filmu właściwego.
 • Reklama produktowa – reklama w sieci wyszukiwania składająca się ze zdjęcia produktu, jego nazwy oraz ceny i kierująca bezpośrednio na podstronę sklepu, na której można kupić dany towar. Dzięki temu klient nawet bez wchodzenia na naszą stronę, już w wynikach wyszukiwania, zyskuje podstawowe dane na temat interesującego go produktu. Takie reklamy pojawiają się na górze wyników wyszukiwania, po prawej stronie listy wyników oraz w zakładce Google Zakupy. Sprawia to, że nasza oferta jest doskonale widoczna dla potencjalnych klientów, przez co zwiększa szansę, że użytkownik przejdzie właśnie na naszą stronę internetową. Stworzenie kampanii produktowej wymaga założenia konta w Google Merchant Center, połączonego z kontem Google Ads i wygenerowania tzw. feedu produktowego, czyli pliku z danymi na temat naszych produktów, dostępnych w sklepie internetowym. Po przesłaniu feedu na nasze konto system będzie automatycznie pobierał dane do reklam bezpośrednio ze strony internetowej. Plik będzie regularnie się aktualizować, zapobiegając generowaniu reklam produktów, których nie mamy obecnie w magazynie.
 • W Google Ads możemy reklamować się również poprzez kampanie Google Sponsored Promotions, czyli przez reklamy skierowane do użytkowników poczty Gmail. Wyświetlają się one w górnej części skrzynki odbiorczej, a także mogą być wysyłane w formie zbliżonej do newslettera. Lądują wówczas w zakładce „Oferty”.
Różne rodzaje reklam można ze sobą dowolnie łączyć, by osiągnąć optymalne efekty, a także maksymalnie wykorzystać budżet.

Do kogo dotrzemy poprzez reklamę Google Ads?

Jedną z korzyści reklamy Google Ads dla Twojej firmy jest możliwość dotarcia do użytkowników, którzy są faktycznie zainteresowani Twoimi usługami lub produktami. W przeciwieństwie do reklamy outdoorowej, która dociera do wszystkich osób, kampania Google jest wyświetlana w sieci wyszukiwania tylko tym osobom, które wpiszą określone (lub zbliżone do niego) słowo kluczowe w okno wyszukiwania. W przypadku reklamy w sieci reklamowej trafiasz do użytkowników o określonych zainteresowaniach, a także tych, którzy odwiedzili już Twoją stronę (remarketing). W systemie Google Ads, możesz kierować kampanie do określonych użytkowników, którzy korzystają z urządzeń mobilnych lub znajdują się w określonej lokalizacji. Kierowanie reklam uwzględnia również możliwość wyświetlania ich w określonym czasie – na przykład przez 24h lub tylko w godzinach, w których otwarta jest Twoja stacjonarna siedziba, a pracownicy mają możliwość odebrania telefonu. Skuteczną taktyką jest także kierowanie reklam na odbiorców wg ich zainteresowań i statusu rodzinnego. Możesz np. stworzyć reklamę zabawek dla dzieci skierowaną tylko do tych osób, które mają dzieci.

Jakie cele zrealizujesz dzięki Google Ads?

Dzięki tym kampaniom możemy zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, skłonić użytkowników do podjęcia konkretnego działania czy po prostu zwiększyć rozpoznawalność marki w internecie. W osiągnięciu celów pomagają nam zróżnicowane strategie optymalizacji stawek w Google Ads. Przykładowo jeśli zależy nam na konwersjach („określone, oczekiwane działanie wykonane przez odbiorcę/klienta w odpowiedzi na skierowaną do niego kampanię), mamy do wyboru aż 5 inteligentnych, czyli opartych na algorytmach, strategii optymalizacji stawek. Możemy skupić się na zmaksymalizowaniu liczby lub wartości konwersji, utrzymaniu docelowego kosztu działania, zachowaniu jak najlepszego zwrotu z inwestycji, albo wybrać automatyczne dostosowywanie stawek określonych ręcznie.  Dlatego też system Google Ads zwiększa szansę na osiągnięcie celów przy pomocy stron internetowych, a prawidłowo zoptymalizowana kampania przynosi zwrot wydatków na jej utworzenie i prowadzenie.

Ile kosztuje reklama Google Ads?

Prowadzenie kampanii Google Ads można rozpocząć niezależnie od wielkości budżetu. Algorytmy Google działają w taki sposób, aby niewielkie przedsiębiorstwa miały takie same szanse na wyświetlanie reklam, co duże korporacje. Od budżetu zależy oczywiście skala i zasięg Twojej kampanii reklamowej. Jeśli nie czujesz się pewnie, przeznaczając pieniądze na płatną reklamę Google, możesz zacząć od mniejszego budżetu i jeśli wyniki będą dla Ciebie zadowalające, po prostu go zwiększyć. Nie istnieje minimalna, ani maksymalna kwota jaką możemy przeznaczyć na kampanię Google Ads. Kluczowy jest tu cel biznesowy jaki chcemy osiągnąć. Ads daje nam szerokie możliwości dotarcia do potencjalnego klienta we wszystkich obszarach Internetu. Reklamą Ads możemy skłonić użytkownika do podjęcia konkretnego działania. Prowadząc małą firmę usługową, działając na rynku lokalnym, w budżecie 1000 zł można znacznie zwiększyć widoczność strony w sieci i przyczynić się do zwiększenia ilości połączeń telefonicznych, bądź wysłanych formularzy. Prowadząc dużą kampanię brandową na YouTube, wydając 65 tys. można uzyskać blisko 9 milionów wyświetleń reklamy w skali miesiąca. Trudno wyobrazić sobie takie rezultaty w podobnym budżecie reklamując się w telewizji. Dobra znajomość branży, w której działamy oraz wyznaczenie jasnych celów biznesowych, a w dalszej perspektywie sumiennie prowadzona i optymalizowana kampania Google Ads, przyczyni się do uzyskania wymiernych efektów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. System reklamy w Google gwarantuje Ci dużą kontrolę nad budżetem. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo, możesz ograniczyć stawkę na kliknięcie czy też budżet dzienny. W ten sposób ograniczysz wydatki na kampanię Google Ads i nigdy nie wydasz więcej niż planowałeś. W dowolnym momencie możesz wstrzymać kampanię, podnieść stawki na reklamę, która przynosi wysoki zwrot z inwestycji, a obniżyć stawkę na tej, która doprowadza do niewielu konwersji.

Czy jest możliwość sprawdzenia skuteczności kampanii Google Ads?

Możliwość dokładnego śledzenia wyników kampanii Google Ads to jedna z wielu zalet systemu reklamowego Google. Na swoim koncie Google Ads możesz sprawdzić najważniejsze wskaźniki efektywności (KPI) w Google Ads. Jakie dane warto analizować?
 • współczynnik konwersji, czyli liczba konwersji w stosunku do liczby wszystkich interakcji z reklamą,
 • współczynnik odrzuceń, czyli odsetek użytkowników, którzy wyszli ze strony docelowej bez wykonania jakiegokolwiek działania,
 • pozycję Twojej reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania,
 • średni koszt kliknięcia w reklamę.

Duża elastyczność systemu Google Ads

Kolejna zalety Google Ads, która sprawia, że warto wykorzystać jej potencjał, to duża elastyczność. Kampanie Google Ads są skuteczne w niemal każdej branży i to niezależnie od wielkości firmy. Co więcej, w każdej chwili możesz zmienić ustawienia kampanii, uwzględniając:
 • frazy kluczowe, na które chcesz się reklamować,
 • budżet (czyli stawki za słowa kluczowe),
 • dodatkowe ustawienia kierowania (np. na urządzenie, lokalizację itp.).
W dowolnej chwili możesz włączyć lub wstrzymać kampanię, zmienić jej rodzaj. Z powodzeniem możesz łączyć różne typy kampanii (np. reklamę produktową i reklamę w wynikach wyszukiwania oraz remarketing).

Duży zasięg reklam w systemie Google Ads

Czy warto korzystać z kampanii Google Ads? Oczywiście – między innymi ze względu na jej niemal nieograniczony potencjał. Z internetu w Polsce, wg raportu GUS, korzysta 90,4% gospodarstw domowych. Z wyszukiwarki Google w okresie maj 2020-marzec 2021 korzystało ponad 95% polskich użytkowników internetu. To sprawia, że system Google Ads zapewnia ogromny zasięg reklam oraz liczną publiczność. Jeśli dopiero zaczynasz reklamować swoją firmę w Google Ads, możesz pozyskać duży ruch na mniej konkurencyjne, ale popularne w swojej niszy słowa kluczowe powiązane z Twoją ofertą. Jeśli prowadzisz już reklamę Google Ads i chcesz zwiększyć jej efektywność oraz dotrzeć do nowych użytkowników, możesz:
 • rozbudować kampanię o nowe słowa kluczowe, które znajdziesz m.in. w narzędziu Google Keyword Planner,
 • podwyższyć stawki na najskuteczniejszych słowach kluczowych, które generują sprzedaż.

Relatywnie szybkie efekty kampanii Google Ads

Jeśli chcesz w krótkim czasie zwiększyć ruch na swojej stronie, reklama w Google jest dla Ciebie. Kampania w Google jest widoczna od razu po jej uruchomieniu. Może przynieść wzrost ruchu i sprzedaży już po kilku tygodniach, w przeciwieństwie do pozycjonowania, które do wypracowania wyników potrzebuje co najmniej kilku miesięcy.

Możliwość poznania rynku i konkurencji

Nie znasz swojej konkurencji? Jedną z korzyści, którą odniesiesz dzięki reklamie Google Ads, jest pozyskanie informacji o rynku w Twojej branży. Zebrane informacje przy tworzeniu oraz optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek pozwolą Ci sprawdzić, na jakie słowa kluczowe reklamuje się konkurencja, oraz zweryfikować, jaki typ reklam wybierają twoi konkurenci, jakie strony docelowe tworzą, jakie treści promują.

Wysoki zwrot z inwestycji w Google Ads

W przypadku reklamy Google Ads nie płacisz za jej wyświetlenie, ale za kliknięcie w nią przez użytkownika. Już ta zaleta sprawia, że kampania może być skuteczniejsza od innych form promocji. Prawidłowo zoptymalizowana kampania zapewni wysoki zwrot z inwestycji, ale wymaga to czasu i cierpliwości. Trzeba wiedzieć, które rozwiązania działają, a które nie i trzeba poświęcić również czas na optymalizację kampanii, sprawdzanie jej skuteczności i wprowadzanie zmian i usprawnień.   Reklama Google Ads to jeden z najpowszechniejszych kanałów reklamowych na świecie. Jej niewątpliwymi zaletami jest elastyczność budżetowa, możliwość uruchomienia i zatrzymania w dowolnym momencie oraz wyjątkowa wymierność efektów. Reklamodawcy korzystający z reklamy Google cenią sobie również przejrzystość systemu i fakt, że mogą płacić tylko za realne wejście na własną stronę internetową. Reklamowanie się w Google Ads może przynieść ogromne korzyści Twojej firmie. Od wzrostu zainteresowania Twoją witryną, po zwiększenie rozpoznawalności marki lub generowanie sprzedaży. Szerokie możliwości kierowania, różne formaty i duża skuteczność w szybkim dotarciu do potencjalnych klientów sprawiają, że warto inwestować w kampanię reklamową w systemie Google Ads.  
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też