Listy mailingowe

Jak przypomnieć o sobie klientowi w efektywny sposób?

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach przeciętny konsument poświęca dosłownie 2 sekundy na reklamę. Jeszcze dekadę temu, czas ten trwał około 5 sekund. Marketingowcy mają coraz trudniejsze zadanie, by pozyskać uwagę odbiorcy. Taktyki mogą być dwie: zaszokować lub budować. My osobiście hołdujemy tej drugiej zasadzie: marketing relacji, nie reakcji jest kluczem do sukcesu. Jak zatem efektywnie wykorzystać listy mailingowe w budowaniu relacji? Lektura artykułu zajmie Ci około 11 minut, a z niego dowiesz się o:
  • dlaczego warto posiadać listę mailingową,
  • jak ją wykorzystać, do budowania relacji,
  • czeklista dobrych praktyk.
E-mail marketing, niegdyś utożsamiany wyłącznie z okazjonalnym newsletterem sprzedażowym, dziś staje się narzędziem do budowania relacji, automatyzacji marketingu, przekazywania spersonalizowanych treści, by wreszcie gdzieś na końcu przemycić cel sprzedażowy.

Lista mailingowa – zbuduj swoją przewagę

Mogłoby wydawać się, że w dobie wszędobylskich social mediów lista mailingowa odeszła dawno do lamusa. Błąd! Listy mailingowe, to wciąż doskonałe narzędzie do budowania relacji. Budować relacje możesz zacząć, gdy przestaniesz patrzeć na rekordy w swojej bazie, jako na potencjalne leady. Odstaw na chwilę wszelką nomenklaturę marketingowa. Spójrz głębiej, za każdym rekordem kryje się człowiek, który ma swój autorski zestaw spraw, marzeń i problemów. Gdy tak podejdziesz do budowy strategii komunikacji swojej marki z wykorzystaniem lisy mailingowej, Twoi respondenci to poczują. Dowód? Zerknij na chwilę na swoją prywatną pocztę. Czy masz konkretnych nadawców, od których otwierasz e-maile, a nie lądują one w koszu? Czym zaskarbili sobie Twój czas i przychylność? Personalizacją, interesującą treścią? Budując listę mailingową tworzysz swój własny kanał medialny, możemy się pokusić nawet o słowo: elitarny kanał. Przewaga listy mailingowej nad innymi kanałami:
  1. ograniczony i losowy zasięg postów na facebook
  2. brak możliwości personalizacji wiadomości w social mediach,
  3. lepsza baza do analizy skuteczności Twoich działań,
  4. często zmieniające się algorytmy google – mniej skuteczne pozycjonowanie.

Lista mailingowa – elitarny kanał multimedialny

Twoja marka, firma lub produkt, zainteresowania – istniejesz w sieci z konkretnego powodu. Zrzeszasz wokół siebie sowich sympatyków (klientów, odbiorców treści, fanów). Każdy kto zapisze się na Twoją listę mailingową udowadnia Ci, że jest zainteresowany tym co oferujesz. Odbiorca z Twojej bazy podał dobrowolnie swój adres e-mail, a następnie potwierdził subskrypcję. Masz w rękach doskonałe narzędzie do budowania relacji. Wysyłasz wiadomość do konkretnej osoby, możesz ją personalizować, zapraszać na livy, przypominać o wydarzeniach, składać życzenia urodzinowe, prowadzić dialog, testować, tworzyć ankiety. Trwała relacja z klientem, to pewna sprzedaż. Ponadto, gdy inne kanały zawiodą, Ty będziesz mieć listę mailingową.

Analiza i czas

Warto również wspomnieć, że skuteczna lista mailingowa zaoszczędzi Twój czas. Pomyśl, jak wiele rozmów jesteś w stanie odbyć na czacie, Messenger lub telefonicznie? Dosłownie jednym kliknięciem możesz w czasie rzeczywistym poinformować wszystkich swoich odbiorców o ważnym wydarzeniu lub premierze. Fakt, że coraz więcej osób korzysta z e-maila na telefonie sprawia, że czas reakcji i odczytania wiadomości znacząc się skraca. Dlatego tak ważna stają się kwestia analizty działań. Dobry system do obsługi e-maila pozwala sprawdzić:
  • ilość dostarczonych i przeczytanych wiadomości,
  • analizę kliknięć i otwarć,
  • integracja z Google Analytics.
Checklista dobrych praktyk Wiesz już, że budowa listy mailingowej, to żywy organizm Twoich potencjalnych klientów. Budując i podtrzymując z nimi relacje ograniczysz koszty innych nośników reklamy, a gdy te okażą się bezskuteczne, lista pomoże Ci w optymalizacji i skorygowaniu strategii marketingowej. O listę mailingowa należy dbać! Jak?
  1. Weryfikuj na bieżąco jej aktualność.
  2. Udostępnij możliwość rezygnacji.
  3. Wybierz dobry program do obsługi – zadbaj o status doręczone.
  4. Analizuj zwrotki
  5. Pamiętaj o dialogu
  6. Dobrze zaplanuj czas wysyłki e-maila
  7. Wyraźnie określ CTA
  8. Nie rozsyłaj SPAM-u
Szukasz idealnego narzędzia do obsługi i budowania listy mailingowej ze statusem: zawsze doręczone? Skontaktuj się nami, zbudujemy twoją kampanię która zapewni ci wyniki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też