Wordpress Gutenberg
natywny edytor postów, alternatywa dla builderów

Nowe treści z Gutenbergiem

WordPress to popularny system CMS, który pozwala w prosty i intuicyjny sposób zarządzać stroną internetową bez posiadania dużej wiedzy technicznej. Dzięki temu wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera, żeby zarządzać treścią – dodawać, czy też modyfikować posty i strony. W WordPressie wykonuje się to za pomocą edytora. W 2018 roku światło ujrzał Gutenberg, który zastąpił TinyMCE – szerzej znany jako klasyczny edytor WordPress. Zmiana była szybka i drastyczna, dlatego spotkała się z falą krytyki. Wiele osób szukało wtedy informacji jak przywrócić klasyczny edytor wpisów w WordPressie. Jednak czy dzisiaj, po latach wciąż warto korzystać z klasycznego edytora?

Klasyczny Edytor WordPress – czym jest TinyMCE, jakie ma wady i zalety?

Klasyczny edytor WordPress przypomina swoim wyglądem edytory tekstowe. Jednak jego wygląd jest dość archaiczny i wizualnie bliżej mu do Office 2003 niż najnowszych odsłon programu. Poza przestarzałym wyglądem, dużym minusem tego edytora była tylko podstawowa funkcjonalność. Pozwalał on tylko na proste edytowanie tekstu m.in. pogrubienie, kursywę, dodanie listy, czy też wstawienie linku. Natomiast nawet tak podstawowa funkcja, jak praca z obrazami wymagała często konieczności pracy w dodatkowym oknie. Ta ograniczona funkcjonalność i wygląd przypominający edytor tekstu była największą wadą i zaletą tego rozwiązania. Jego zwolennicy kochali tę prostotę, zwłaszcza jeśli wykorzystywali stronę WordPress do tworzenia przede wszystkim wpisów tekstowych i nie zwracali uwagi na wygląd witryny. Jednak do tworzenia bardziej rozbudowanych projektów niezbędna była specjalistyczna wiedza. Często nawet korzystanie z funkcjonalności, jakie dają dodatkowe wtyczki wymagało używania funkcji shortcode. A praca z tak podstawowymi elementami, jak obrazy, czy tabele nie była intuicyjna. Z tego powodu nauka WordPress była bardziej wymagająca niż kreatorów stron takich jak Wix.

Rewolucyjny edytor Gutenberg – co warto o nim wiedzieć?

Edytor Gutenberg był odpowiedzią na zmieniające się trendy. Miał być bardziej intuicyjny, w szczególności dla nowych użytkowników. Jednocześnie osoby, które przez wiele lat korzystały z klasycznego edytora WordPress, były zaskoczone skalą zmian. Wystarczy tylko zerknąć na to, jak prezentuje się Gutenberg, po utworzeniu nowej strony lub wpisu: Naciśnięcie ikony plusa pozwala wybrać rodzaj bloku. Można także go wyszukać w prosty sposób, używając znaku „/”, a następnie pisząc nazwę bloku np. “nagłówek”. A dopiero praca z blokiem pokazuje więcej ustawień. W przypadku bloku tekstowego dostępne ustawienia wyglądają tak, jak na screenie poniżej: Pomimo że prezentują się bardziej ubogo, niż w edytorze klasycznym, to są tu wszystkie niezbędne opcje do efektywnej pracy z tekstem. Możesz użyć kursywy, pogrubienia, dodać link, zmienić wyrównanie akapitu, a także zmienić blok np. w nagłówek, listę, cytat. Każdy blok ma własne opcje. Dzięki temu edycja strony jest prosta i intuicyjna. Za każdym razem wyświetlają się tylko potrzebne funkcje. Dodatkowo w panelu bocznym jest możliwość wyświetlenia zaawansowanych ustawień bloku, co pozwala zmienić np. jego kolor tła. Ponadto Gutenberg znacząco uprościł edycję warstwy wizualnej treści. Dodanie kilku kolumn jest bardzo proste – wystarczy tylko wybrać odpowiedni blok. Znacznie przyjemniejsza jest także praca z obrazkami, możesz je dodawać bezpośrednio z poziomu wpisu, bez konieczności wysyłania ich najpierw do biblioteki multimediów.

Jakie są największe wady i zalety edytora Gutenberg?

Zmiana była rewolucyjna i odbiła się szerokim echem. Pojawiło się wiele negatywnych opinii, zwłaszcza od osób przyzwyczajonych do starego wyglądu edytora. Część z nich była uzasadniona, ponieważ po premierze liczne motywy oraz wtyczki nie były dostosowane do zmian. Jednak jak dzisiaj prezentują się wady i zalety Gutenberga? Zacznijmy od plusów nowego rozwiązania. Przede wszystkim edytor Gutenberg jest znacznie bardziej intuicyjny dla nowych użytkowników. Szczególnie osób, które chcą w większym stopniu dostosować warstwę wizualną. Z jego pomocą można także dostosować wygląd strony głównej, a nawet przygotować prostą stronę typu Landing Page. Na uwagę zasługuje także lepsza współpraca z wieloma wtyczkami. Niektóre pluginy oferują teraz własne bloki, które możesz wykorzystać podczas tworzenia strony. Znacząco zwiększa to funkcjonalność edytora i nie wymaga używania rozwiązań takich jak Shortcode. Ponadto powstały dedykowane wtyczki takie jak np. Kadence Blocks znacząco rozszerzające funkcjonalność Gutenberga. Nowy edytor daje także możliwość tworzenia bloków “wielokrotnego użytku”. Stworzony w ten sposób blok możesz wykorzystać w dowolnym miejscu, na dowolnej podstronie. Następnie edycja, którejkolwiek wersji wprowadzi zmianę globalną. Zmiany będą widoczne wszędzie, gdzie został użyty dany blok wielokrotnego użytku. Doskonale się to sprawdzi np. podczas edycji przycisków użytych na różnych stronach. Tak wyglądają najważniejsze zalety. A co z wadami? Początkowo występowały liczne problemy np. z kompatybilnością wtyczek oraz motywów. Jednak dzisiaj, po upływie kilku lat większość tych mankamentów została rozwiązania. Wiele osób narzeka także, że prosta edycja tekstu jest mniej intuicyjna niż w klasycznym edytorze WordPress. Warto zauważyć, że treść artykułu możesz przygotować np. w dokumentach Google lub dowolnym edytorze tekstu, a następnie wkleić do Gutenberga. Nowy edytor bez problemu odczyta nagłówki, pogrubienia, kursywę, czy też linki. A zmiana np. pogrubienia, czy też wstawienie dodatkowego linku jest tak samo intuicyjna, jak dawniej. Dlatego obecnie korzystanie z edytora Gutenberg nie jest obarczone dodatkowym ryzykiem, natomiast daje wiele nowych możliwości, których nie dostarcza klasyczny edytor.

Czy edytor Gutenberg zastąpi buildery WordPress takie jak Elementor, Divi?

Edytor Gutenberg, dzięki wykorzystaniu mechanizmu bloków przypomina buildery stron WordPress takie jak Divi, czy też Elementor. Czy może je skutecznie zastąpić? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim Gutenberg ciężko traktować jako pełnoprawną alternatywę dla tych wtyczek. Oczywiście daje znacznie więcej możliwości niż klasyczny edytor WordPress, jest przy tym prostszy w obsłudze. Jednak wciąż ustępuje funkcjonalnością innym builderom. Rozwiązania firm trzecich mają wiele dodatkowych opcji, szczególnie w zakresie dostosowania wyglądu strony. Weźmy jako przykład edycję podstawowego bloku tekstowego. W edytorze Gutenberg możesz, poza podstawowymi ustawieniami dostosować kolor czcionki oraz tła, a także włączyć opcję “Inicjał”, dzięki której pierwsza litera jest większa. Natomiast popularny Elementor pozwala modyfikować m.in. wagę (stopień pogrubienia), wysokość linii, odstęp między wyrazami, marginesy, animacje, obramowanie, efekty po najechaniu na blok. Do tego możesz w prosty sposób przygotować różne wersje na komputer i smartfon. A to tylko część opcji. Dlatego buildery WordPress pozwalają tworzyć znacznie bardziej rozbudowane wizualnie witryny. Jednak wskutek tego powstaje wiele zbędnego kodu. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule porównującym tworzenie stron za pomocą builderów z usługami agencji. Gutenberg jest prostszy, zawiera jedynie ułamek możliwości rozbudowanych builderów. Jednak strona stworzona za jego pomocą jest lżejsza i szybsza, co udowadniają testy takie jak  . Ponadto ze względu na mniejszą funkcjonalność opanowanie nowego edytora WordPress jest znacznie prostsze. Zgłębienie wszystkich funkcji zaawansowanych builderów zajmie wiele czasu. Gutenberg tylko w pewnym stopniu zastąpi buildery takie jak Divi, czy też Elementor. Sprawdzi się on w prostszych i mniej rozbudowanych graficznie stronach.

Po co i jak włączyć klasyczny edytor WordPress?

Klasyczny edytor WordPress, czyli TinyMCE zdaje się nie mieć żadnej, istotnej przewagi nad edytorem Gutenberg. Jednak pomimo to jest wiele zwolenników, którzy przyzwyczaili się do klasycznego edytora i chcą z niego korzystać. Istnieją dwa sposoby, by przywrócić klasyczny edytor w WordPress. Pierwszy sposób nie wymaga instalowania wtyczek. Wystarczy utworzyć nową stronę lub wpis za pomocą edytora Gutenberg i wybrać jako rodzaj bloku “klasyczny” (“classic” w anglojęzycznej wersji WordPress). To rozwiązanie pozwala wyświetlić klasyczny edytor zamiast bloku, a następnie, po zakończonej pracy można przekształcić stworzoną treść na bloki. Natomiast jeśli nie wyobrażasz sobie korzystania z Gutenberga choćby przez chwilę i chcesz trwale zastąpić go klasycznym edytorem, to zainstaluj wtyczkę “klasyczny edytor” z repozytorium WordPress. Po jej instalacji Gutenberg zostanie zastąpiony klasycznym edytorem WordPress. Zmianę możesz w każdej chwili cofnąć – usuwając wtyczkę lub zmieniając jej ustawienia.

Podsumowanie – czy warto zastąpić edytor Gutenberg klasycznym?

Premiera nowego edytora WordPress w 2018 roku była rewolucją dla wszystkich posiadaczy stron opartych o ten system CMS. Ponadto w tym okresie wiele wtyczek oraz motywów nie była przystosowana do nowego rozwiązania. Z tego powodu instalacja klasycznego edytora mogła dać wymierne korzyści. Jednak dzisiaj problemy techniczne zostały skutecznie wyeliminowane. Edytor Gutenberg jest prostszy i bardziej intuicyjny. Pozwala wygodniej i szybciej pracować z plikami multimedialnymi, a także daje większe możliwości edycji warstwy wizualnej. Oczywiście, jeśli z sentymentu chcesz pozostać przy edytorze klasycznym lub wykorzystujesz WordPress tylko do tworzenia prostych tekstów, to dzięki odpowiednim wtyczkom możesz przywrócić dawny wygląd. Jednak o wiele lepszym i bardziej przyszłościowym wyborem jest Gutenberg.
1 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też