Artykuł budowa oprogramowania ui i ux

Design i brand

Budowanie marki i design, a projektowanie oprogramowania dedykowanego

Każdy przedsiębiorca chciałby, żeby jego firma miała silną i rozpoznawalną markę niczym Apple. Na dzisiejszym, konkurencyjnym rynku budowa marki wydaje się jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z niezbędnych etapów kreowania wizerunku firmy jest jego odpowiednia prezentacja, czyli design. Odgrywa on istotną rolę także podczas tworzenia oprogramowania dedykowanego.

Design a budowanie marki

Pojęcia design i marka wydają się bardzo podobne, jednak występują pomiędzy nimi znaczące różnice. Markę można najprościej zdefiniować jako sposób postrzegania twojej firmy przez klientów. Składają się na nią aspekty wizualne takie jak logo, tagline, kolory. Jednocześnie zaliczamy do niej także elementy mniej widoczne np. używane słowa, obsługę klienta, sposób pakowania produktów, czy nawet czas odpowiedzi na maile. Natomiast o designie najczęściej mówi się w kontekście aspektów wizualnych. Design to sposób komunikacji marki. Zaliczamy do niego np. odpowiednie dobranie kolorów, czy też projekt loga. W przypadku oprogramowania ważnym elementem designu jest odpowiedni projekt aplikacji. Program powinien nie tylko wyglądać estetycznie i kojarzyć się z marką, ale także być funkcjonalny. Korzystanie z niego musi być intuicyjne i nie powinno wymagać zapoznania się z wielogodzinnymi tutorialami.

Dlaczego design oprogramowania jest ważny?

Design to istotny aspekt każdego przedsiębiorstwa, które chce świadomie budować swoją markę i komunikować się z klientami. Z pewnością znasz powiedzenie “jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Dobrze dobrane kolory, atrakcyjne logo i inne elementy wizualne pozwalają wywołać w odbiorcach pożądane emocje i skojarzenia. Wielu przedsiębiorców inwestując w oprogramowanie dedykowane, skupia się na funkcjonalności. Oczywiście aplikacja musi posiadać niezbędne funkcje. Jednocześnie warto zauważyć, że design jest ściśle związany z funkcjonalnością. Nie sztuką jest zaimplementowanie skomplikowanych rozwiązań, ale zaprojektowanie programu tak, żeby wykonanie nawet trudnych zadań było proste i intuicyjne. Dlatego należy przyłożyć się do designu w oprogramowaniu dedykowanym. Wygląd aplikacji wpływa na to, jak aplikacja oraz twoja firma będą odbierane. Ponadto odpowiada za komfort korzystania z aplikacji, co także wpływa na wizerunek twojej marki w długoterminowej perspektywie.

Na co należy zwrócić uwagę projektując oprogramowanie?

Na design marki składa się wiele elementów m.in. logo, kolory, czcionka, forma produktów. W przypadku oprogramowania możemy wyróżnić 3 główne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę.

Kolory

Odpowiednie dobranie kolorów jest kluczowe, ponieważ barwy wywołują skojarzenia, a nawet emocje. Przykładowo kolor niebieski kojarzy się ludziom ze spokojem, a żółty ze szczęściem. Dlatego warto zastanowić się jakie odczucia chcesz wywołać u odbiorców i dopasować do nich kolorystykę. Barwy powinny być także spójne z wizerunkiem marki. Ponadto dobierając kolory, warto pamiętać o czytelności aplikacji. Interfejs powinien być zaprojektowany tak, żeby istotne elementy były wyróżnione. Dlatego trzeba zadbać m.in. o odpowiedni kontrast, zaakcentowanie istotnych elementów.

Interfejs – UX oraz UI

Jak już kilka razy wspominaliśmy, design oprogramowania idzie w parze z jego funkcjonalnością. Dlatego projektując aplikację, należy zadbać o aspekty UX oraz UI. To hasła, które często się pojawiają w kontekście oprogramowania, czy też stron internetowych. Co one tak naprawdę oznaczają? UX, czyli user experience, to w skrócie projekt programu. Pojęcie to odnosi się do wszystkich doświadczeń użytkownika podczas korzystania z oprogramowania. Na tym etapie trzeba zadbać o to, żeby obsługa programu była intuicyjna, prosta – projektuje się m.in. sposób korzystania z poszczególnych funkcji. Natomiast UI, czyli user interface, to najprościej mówiąc interfejs, odpowiednie opakowanie programu od strony wizualnej – dobranie kolorów, czcionki itd. Gdyby porównać UX i UI do projektowania domu, to na etapie UX określa się rozkład pomieszczeń np. aby jadalnia była blisko kuchni, oddziela się strefę dzienną od nocnej. Natomiast UI to prace wykończeniowe – wybieranie koloru ścian, mebli itd. Projektując aplikację, trzeba zadbać zarówno o UX, jak i UI. UX wpływa w dużej mierze na to, jak komfortowe jest korzystanie z programu, a od UI zależy to, jak będzie on postrzegany.

Typografia

Podczas projektowania aplikacji należy odpowiednio dobrać czcionkę. Wyróżniamy m.in. czcionki szeryfowe, bezszeryfowe, a także stylizowane na pismo odręczne. Typografia może być elementem wyróżniającym twoją firmę. Jednocześnie najważniejsze jest to, aby czcionka była czytelna. Należy ją dostosować do urządzeń, na których będzie używana aplikacja. Ponadto, jeśli oprogramowanie będzie funkcjonować w języku polskim, to upewnij się, że czcionka ma polskie znaki.

Design oprogramowania dopasuj do grupy docelowej

Przedsiębiorcy bardzo często chcą, aby oprogramowanie było zgodne z najnowszymi trendami i wyglądało “modnie”. Jednak trendy się zmieniają, dlatego projektując aplikację, warto skupić się przede wszystkim na potrzebach grupy docelowej. Warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak płeć, wiek, status zatrudnienia, zainteresowania. Im więcej danych masz na temat grupy docelowej, tym lepiej można dopasować design do ich potrzeb. Ponadto w przypadku oprogramowania należy odpowiedzieć również na kilka pytań dotyczących upodobań technologicznych:
  • Twoi klienci chętniej i częściej korzystają ze smartfona czy laptopa lub komputera?
  • Z jakiego systemu korzystają?
  • Jak biegli są w obsłudze komputera?
  • Będą korzystać z aplikacji w pracy, czy poza nią?
Odpowiednie poznanie grupy docelowej pozwala zaprojektować aplikację, która lepiej odpowiada na jej potrzeby. Warto zauważyć, że różne grupy odbiorców będą miały różne upodobania i preferencje. Osoby młode, czy też w średnim wieku będą chętniej korzystały ze smartfonów. Dlatego dobrym wyborem może być aplikacja mobilna. Natomiast dla osób starszych łatwiejsza może być obsługa programu na komputerze. Ponadto design oprogramowania powinien być spójny z wizerunkiem twojej marki. Przykładowo, jeśli docierasz do młodych osób, chcesz, żeby twoja firma była odbierana jako nowoczesna i dynamiczna, to prawdopodobnie lepszym wyborem będą żywe i wyraziste barwy. Natomiast jeśli celujesz w klientów premium, to odpowiednio zaprojektowana aplikacja pomoże Ci w tworzeniu spójnego wizerunku. Należy zadbać o prostotę, elegancję, postawić na harmonijne barwy. Jeśli zamierzasz docierać ze swoją ofertą do klientów premium, to warto także zadbać o to, aby oprogramowanie było dostosowane do urządzeń Apple.  
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też