Artykuł budowa oprogramowania sprint czy maraton

Kontynuacja

Jak krok po kroku wygląda proces tworzenia oprogramowanie dedykowanego krok po kroku?

Potrzebujesz dedykowanego oprogramowania, jednak nie jesteś pewien, czy to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie? Zastanawiasz się, jak wygląda współpraca z firmą tworzącą aplikacje? Zobacz, jak wygląda nasza strategia, dzięki której tworzymy gotowe aplikacje nawet w mniej niż 30 dni.

Trzy kluczowe etapy tworzenia dedykowanego oprogramowania

Trzeba pamiętać, że każda firma może mieć inne standardy. Oczywiście ogólny zarys współpracy będzie najprawdopodobniej podobny:
  • Zbieranie informacji, wywiad – na tym etapie poznajemy potrzeby klienta, jego wymagania dotyczące programu.
  • Tworzenie oprogramowania – tutaj piszemy frontend i backend. Powstaje gotowy program.
  • Oddanie oprogramowania – umawiamy się na prezentację programu i prezentujemy wszystkie funkcje).
To są trzy podstawowe etapy, jednak proces ten może różnić się detalami w różnych firmach. Dlatego w dalszej części artykułu przedstawimy, jak proces tworzenia dedykowanego oprogramowania wygląda u nas. A na koniec zaprezentujemy case study tworzenia aplikacji dla jednego z naszych klientów.

Etap 1: Pierwszy kontakt i poznanie szczegółów

Współpraca rozpoczyna się od wysłania zapytania przez klienta. Ona determinuje kolejne działania. Niektórzy klienci są zainteresowani samym rozeznaniem – chcą dowiedzieć się, w jakiej technologii wykonamy aplikację, ile czasu zajmie realizacja. Natomiast inni chcą od razu zlecić realizację zadania. Ponadto dalsze działania zależą także od informacji, które otrzymamy w pierwszej wiadomości. Więcej o przygotowaniu się do kontaktu z Software Housem przeczytasz tutaj . Jeśli potrzebujemy dodatkowych informacji, to często umawiamy się na rozmowę telefoniczną lub wideokonferencję. To szybka i efektywna forma komunikacji, która pozwala nam od razu uzyskać wszystkie potrzebne dane i dopytać się o szczegóły. A przy okazji możesz nas lepiej poznać, a także zadać nam pytania. Gdy zgromadzimy wszystkie dane, to proponujemy rozwiązania technologiczne. A co jeśli wiesz jaka technologia wykonania aplikacji Cię interesuje? Jeśli mamy inną propozycję, to prezentujemy wady, zalety, wyzwania oraz niebezpieczeństwa związane z każdym rozwiązaniem. Dzięki temu podejmiesz lepszą decyzję. Pierwszy etap kończy się podsumowaniem ustaleń oraz uzgodnieniem warunków współpracy. Następnie otrzymujesz od nas opiekuna, który będzie odpowiedzialny za nadzorowanie procesu tworzenia oprogramowania dla Ciebie.

Etap 2: Przygotowanie pierwszego funkcjonalnego mockupu

Gdy rozpoczynamy pracę, to dążymy do tego, żeby w możliwie krótkim czasu zaprezentować wizję programu. W tym celu przygotowujemy pierwszy funkcjonalny mockup, czyli makietę programu. W ten sposób prezentujemy wygląd aplikacji oraz jej kluczowe funkcje. Na życzenie możemy pierwszy funkcjonalny mockup wykonać bezpłatnie. Dzięki temu przed rozpoczęciem współpracy zapoznasz się z aplikacją i wiesz, czy jest ona zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Pierwszy funkcjonalny mockup pozwala w ciągu 3-5 dni zaprezentować możliwości programu. Opracowujemy oprogramowanie nie tylko od strony graficznej, ale także implementujemy kluczowe funkcje. Podczas prezentacji możesz zadawać pytania, przekazywać uwagi i informacje zwrotne. Zdarza się, że klienci dopiero po prezentacji projektu wpadają na pomysły i rozwiązania, które chcieliby zaimplementować w programie. Jeśli informacji zwrotnych jest dużo, to przygotowujemy kolejne mockupy. Natomiast gdy aplikacja pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami, to przechodzimy do kolejnego etapu.

Etap 3: Tworzenie i oddanie aplikacji

Uwzględniamy wszystkie informacje zwrotne i uwagi przekazane na poprzednim etapie. Przygotowujemy zarówno frontend, jak i backend aplikacji. Optymalizujemy kod, dbamy o logikę. Po opracowaniu kodu przeprowadzamy szereg testów. Weryfikujemy poprawność działania aplikacji, wydajność, bezpieczeństwo oraz stabilność. Ponadto przeprowadzamy także działania optymalizacyjne. Etap 3 kończy się oddaniem aplikacji. Umówimy się z Tobą na spotkanie (najczęściej online), podczas którego prezentujemy aplikację, proces jej tworzenia, zastosowane rozwiązania oraz wszystkie funkcje.

Etap 4: Wsparcie i dalszy rozwój

Po oddaniu aplikacji wciąż zapewniamy wsparcie. Szczególnie istotny jest początkowy okres, ponieważ wtedy najczęściej pojawiają się uwagi oraz informacje zwrotne. Dlatego organizujemy swoją pracę tak, żeby mieć zasoby, które umożliwią udzielenie większego wsparcia w początkowym etapie korzystania z aplikacji. Ponadto często klienci chcą dalej rozwijać aplikacje np. implementować nowe funkcje. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. W przypadku większych i bardziej złożonych aplikacji zwykle oddajemy na początku główny moduł, a potem stopniowo rozwijamy oprogramowanie o kolejne funkcje. Pozwala to szybciej wykorzystać program w organizacji.

Case Study – jak wyglądało tworzenie oprogramowania dla F.P.H.U Benstal?

Jakiś czas temu odezwała się do nas firma zajmująca się tworzeniem garaży blaszanych F.P.H.U Benstal. Zapytanie dotyczyło przygotowania konfiguratora garaży online. Firma początkowo była zainteresowana stworzeniem oprogramowania opartego o babylon. Jednak ta technologia ograniczałaby możliwości aplikacji, dlatego sugerowaliśmy wykorzystanie biblioteki three.js. Klient zdecydował się na naszą propozycję. Pozwoliło to przygotować bardziej wydajną aplikację mniejszym kosztem. Następnie wykonaliśmy Mockup. Posiadał on interaktywne menu, podstawową funkcjonalność oraz prezentował design programu. Interfejs był prosty i utrzymany w czarnej kolorystyce. Projekt zyskał uznanie klienta. Ponadto chciał on, żeby była możliwość zmiany trybu ciemnego na jasny. Po uwzględnieniu uwag przygotowaliśmy kolejny mockup, który posiadał wszystkie niezbędne funkcje. Podczas prezentacji przedstawiliśmy proces budowy aplikacji, jej działanie na komputerach i telefonach. Dodatkowo na potrzeby prezentacji przygotowaliśmy skrypt, który pokazywał wydajność aplikacji. Projekt podobał się klientowi, dlatego rozpoczęliśmy finalizowanie aplikacji. Zastanawiasz się pewnie, ile czasu zajął ten proces. Od pierwszego kontaktu, do oddania drugiego mockupu minęły 4 dni robocze. Natomiast ostateczna wersja aplikacji zostanie oddana w ciągu 10 dni roboczych, czyli całość zajmie maksymalnie 14 dni roboczych. Dodatkowo zarezerwowaliśmy dla klienta czas na rewizje przez 2 tygodnie po oddaniu projektu. Dodatkowo klient wyraził zainteresowanie dodatkowymi pracami – przygotowaniem sklepu internetowego oraz dodaniem trybu technicznego do aplikacji.

Jeśli potrzebujesz dedykowanego oprogramowania, to skontaktuj się z nami.

Już wiesz, jak wygląda współpraca z naszą firmą. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wypracowaliśmy procedury, które pozwalają stworzyć gotową aplikację w mniej niż 30 dni. To doskonała propozycja dla każdego przedsiębiorcy, który chce w krótkim czasie wdrożyć program dopasowany do potrzeb firmy. Również, jeśli masz jakieś pytania związane z tworzeniem oprogramowania, to zapraszamy do kontaktu.     podlinkować tu artykuł “kontakt”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też