Artykuł budowa oprogramowania przegląd technologii

Przegląd technologii

Oprogramowanie dedykowane to aplikacja, które została stworzona na potrzeby konkretnej firmy. Dzięki temu jej funkcjonalność i sposób obsługi są dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. W ten sposób oprogramowanie dedykowane pozwala budować przewagę konkurencyjną i zwiększać wydajność pracy.

Dlaczego oprogramowanie dedykowane?

Dzisiaj na rynku jest duży wybór gotowych programów. Producenci prześcigają się w implementacji coraz to większej ilości funkcji. Jednak pomimo to rośnie zainteresowanie firm oprogramowaniem dedykowanym, ponieważ to rozwiązanie ma wiele korzyści. Przede wszystkim oprogramowanie dedykowane jest dopasowane do specyfiki firmy pod każdym względem – funkcjonalności, designu, czy też platform, na których ma działać. Oznacza to, że ma dokładnie te funkcje, których potrzebujesz. Dlaczego to takie istotne? Problem z gotowymi rozwiązaniami polega na tym, że często brakuje im kilku potrzebnych funkcji. Z tego powodu potrzeba wysiłku, żeby program spełniał swoje zadania. Z drugiej strony często takie aplikacje posiadają zbyt dużo innych funkcji, z których nigdy nie skorzystasz. A przez to ich obsługa jest wolniejsza i trudniejsza. Ponadto w oprogramowaniu dedykowanym można lepiej zoptymalizować kod do skomplikowanych zadań. Zewnętrzne rozwiązania, niedostosowane do potrzeb firmy, często nie radzą sobie z zaawansowanymi operacjami. Przez to wykonanie skomplikowanych działań zajmuje dużo czasu. Aplikacje dedykowane pozwalają zoptymalizować kod i skrócić czas potrzebny na wymagające operacje do kilku sekund. Inwestując w oprogramowanie dedykowane, zyskujesz pewność, że posiada ono niezbędne funkcje, a jego obsługa jest prosta.

Nieograniczone możliwości rozwoju

Oprogramowanie dedykowane daje pełną kontrolę nad kodem. To z kolei pozwala wprowadzać niemal dowolne modyfikacje – zaimplementować nowe funkcje, dodać integracje, czy też zmienić interfejs. Korzystając z gotowych aplikacji, nie ma takiej możliwości. Gdy potrzebujesz nowej funkcji, której nie posiada dany program, to musisz szukać nowego rozwiązania. Czasem oznacza to konieczność korzystania z nawet kilku programów jednocześnie. Niektórzy producenci dają możliwość integracji z zewnętrznym oprogramowaniem. Jednak tu także pojawiają się problemy, zwłaszcza gdy któraś aplikacja zostanie zaktualizowana. Natomiast oprogramowanie dedykowane można rozbudowywać o nowe funkcje. Dzięki temu program jest stale dopasowany do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Ponadto można go zintegrować z zewnętrznymi aplikacjami np. kalendarzem. Kontrola kodu zwiększa stabilność integracji i pozwala szybko wyeliminować ewentualne usterki.

Oprogramowanie dedykowane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego

Na oprogramowanie dedykowane decydują się często firmy, które chcą zwiększyć wydajność pracy. Takie aplikacje są wykorzystywane wewnątrz organizacji, przez jej pracowników – są to programy do użytku wewnętrznego. W tego typu aplikacjach kluczowa jest funkcjonalność, wydajność oraz stabilność. Oczywiście design jest ważny, jednak pracownicy otrzymają odpowiednie przeszkolenie, zostaną wdrożeni, więc z pewnością opanują obsługę programu. Inaczej jest w przypadku oprogramowania do użytku publicznego. Jeśli potrzebujesz aplikacji, która jest przeznaczona dla klientów, to w takiej sytuacji UX oraz UI odgrywają kluczową rolę. Korzystanie z takiego programu musi być intuicyjne, ponieważ dzisiaj przytłaczająca większość klientów nie będzie zadawać sobie trudu, żeby nauczyć się jego obsługi. Ponadto aplikacja powinna być spójna wizualnie z Twoją marką.

W jakich technologiach pracujemy?

Tworząc oprogramowanie, dostosowujemy technologię, w jakiej jest wykonane do potrzeb firmy i projektu, jaki chcesz zrealizować. Proponujemy tu 3 główne rozwiązania.

Oprogramowanie webowe w oparciu o FrameWork Django

Programy webowe działają z poziomu przeglądarki. Dzięki temu mogą być otworzone na niemal każdym urządzeniu, które ma dostęp do internetu m.in. komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie. Przekłada się do na prostsze kodowanie, co z kolei pozwala stworzyć oraz rozwijać aplikację niższym kosztem. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że cała aplikacja znajduje się na serwerze. Dzięki temu każdy pracownik korzysta z najnowszej i tej samej wersji oprogramowania. To pozwala ujednolicić i uprościć pracę w całej organizacji. Ponadto dzięki temu znacznie łatwiej jest wprowadzać aktualizacje oraz poprawki bezpieczeństwa. Do przygotowania aplikacji wykorzystujemy język Python z frameworkiem Django. Takie połączenie pozwala stworzyć bezpieczny program, który jest odporny na wiele luk i ataków, co przekłada się na bezpieczeństwo Twojej firmy. Framework Django pozwala także tworzyć zaawansowane programy z wieloma funkcjami. A przy tym można je w prosty sposób skalować i modyfikować. Dlatego to dobre rozwiązanie dla rozwijających się firm.

Natywne aplikacje mobilne dzięki React Native

Potrzebujesz aplikacji, która jest przystosowana do urządzeń mobilnych? Do ich przygotowania wykorzystujemy technologię React Native, która pozwala przygotować aplikacje zarówno na Androida, jak i iOS. Aplikacje tworzone w React Native są wydajne i stabilne oraz dostosowane do wymagań platformy. Dzięki temu są niemal nie do odróżnienia od aplikacji przygotowanych bezpośrednio na dany system operacyjny. React Native pozwala przygotować cross platformowe aplikacje przy niższym nakładzie finansowym. Ponadto dzięki niemu można stworzyć znacznie bardziej zaawansowane programy niż aplikacje hybrydowe, czy też webowe.

Zaawansowane oprogramowanie stworzone w Qt5

Przygotowujemy także zaawansowane oprogramowanie stworzone w oparciu o FrameWork Qt5. Doskonale sprawdzi się on w sytuacjach, gdzie kluczową rolę odgrywa stabilność oraz wydajność aplikacji. Dlatego jest wykorzystywany m.in. w dashboardach samochodów Porsche, czy też Tesli. Qt5 pozwala stworzyć oprogramowanie o niemal dowolnej funkcjonalności. Za jego pomocą można stworzyć aplikacje działające na praktycznie każdym urządzeniu i systemie operacyjnym. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które potrzebują zaawansowanych i stabilnych programów. Do tworzenia aplikacji opartych o Qt5 wykorzystujemy język C++. Jednak istnieje także możliwość rozwijania aplikacji napisanych w Pythonie. Współpracując z nami, dopasujemy język do potrzeb Twojej firmy oraz specyfiki projektu.  

Program gotowy w mniej niż 30 dni

W pracy wykorzystujemy metodologię sprintów. Dostarczamy gotowe oprogramowanie w możliwie najkrótszym czasie. Zwykle w mniej niż 30 dni. A co w przypadku większych projektów? Jeśli potrzebujesz rozbudowanej aplikacji, z wieloma funkcjami, to pracę nad nią rozbijemy na komponenty, których implementacja zajmuje mniej niż 30 dni. W ten sposób w ciągu pierwszego miesiąca masz podstawową wersję aplikacji, która jest następnie regularnie rozbudowywana. Ponadto dzięki naszej metodologii duże programy działają jak puzzle, co ułatwia ich rozwój, optymalizację oraz usuwanie błędów.

Jak przebiega współpraca z nami?

Współpraca z każdym klientem jest indywidualna i dopasowujemy jej przebieg do specyfiki projektu i wymagań firmy. Możemy wyróżnić kilka kluczowych etapów:
  1. Pierwszy kontakt i uzgodnienie szczegółów – na tym etapie poznajemy Twoje potrzeby – cel aplikacji, potrzebne funkcje. Ponadto przyglądamy się Twojej firmie i kulturze pracy. Dzięki temu możesz liczyć na nasze wsparcie i doradztwo np. w wyborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.
  2. Plan działania – kolejnym etapem jest podsumowanie rozmowy. Dzięki temu masz pewność, że doskonale zrozumieliśmy Twoje potrzeby, cel projektu oraz priorytety. Ponadto na tym etapie przedstawiamy plan oraz harmonogram działań.
  3. Prototyp – prace rozpoczynamy od opracowania UX, czyli zaprojektowania aplikacji w intuicyjny sposób. Tworzymy wstępny design oraz interfejs. Dzięki temu możesz zweryfikować projekt z założeniami i zgłosić uwagi.
  4. Kodowanie – na tym etapie tworzony jest kod aplikacji – back-end oraz front-end. Implementujemy potrzebne funkcje i integracje.
  5. Testowanie – każdy napisany przez nas program przechodzi odpowiednie testy. Weryfikujemy poprawność kodu, stabilność, wydajność. Dzięki temu oddajemy gotowy program, który spełnia najwyższe standardy jakości.
  6. Oddanie aplikacji i wdrożenie – po testach i weryfikacji oddajemy gotowy program. Zapewniamy wsparcie wdrożeniowe – prezentację funkcjonalności i obsługi, a także szkolenie dla pracowników.
  7. Wsparcie powdrożeniowe – oferujemy także dalsze wsparcie techniczne oraz pomoc w rozbudowie programu o kolejne funkcje.
Tak przygotowany proces pozwala w mniej niż 30 dni stworzyć gotową aplikację lub jej komponent (w przypadku większych projektów). Dlatego, jeśli potrzebujesz oprogramowania dopasowanego do Twojej firmy, to zapraszamy do kontaktu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba ci się też